Poltegor Center- Wrocław

Dyskusje na temat wszystkiego co związane ze znanymi budowlami lub architekturą miejską.
Awatar użytkownika
Bastion_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: 13/08/2006 21:54:00
Lokalizacja: Lubań

Poltegor Center- Wrocław

Post autor: Bastion_ »

Poltegor - dotychczas najwyższy budynek we Wrocławiu o charakterze biurowym wybudowany w 1982 roku technologią monolityczną. Zlokalizowany jest w dzielnicy Krzyki pośrodku osiedla Południe.


Fundamentem budynku jest kilkumetrowej grubości płyta żelbetowa posadowiona na palach. Konstrukcja budynku oparta jest na środkowym monolitycznym trzonie żelbetowym, wylanym metodą \"ślizgową\" (w sposób ciągły). W trzonie tym mieszczą się piony windowe, schody, sanitariaty i szyb instalacyjny, oddzielone od reszty budynku żelbetem. Zewnętrzne dwa trakty zbudowano w konstrukcji stalowej, szkieletowej.


Przyziemie budynku zawiera pomieszczenia gospodarcze i inne pomocnicze. Do tego też poziomu zjeżdżają trzy windy towarowo-osobowe (spośród dziewięciu zainstalowanych w budynku). Następna kondygnacja to hall wejściowy do budynku (stąd odjeżdżają wszystkie windy), następne 22 piętra wynajmowane są na biura. Na najwyższej kondygnacji znajduje się duża sala konferencyjna oraz bar-kawiarnia, wykorzystywana często w charakterze platformy widokowej. Na dachu nad nimi znajdują się stacje przekaźnikowe i nadawcze anteny telewizyjne i radiowe, stąd m.in. nadawała na początku lat 90. pierwsza w Polsce i w całej post-sowieckiej Europie niezależna Prywatna Telewizja \"Echo\". Obecnie z masztu na dachu budynku nadają Radio Aplauz, Tok FM, Radiostacja, RMF Classic a także Telewizja Dolnośląska TeDe.


18 stycznia 2006 wieżowiec i otaczającą go prawie 3-hektarową działkę kupił za (wg nieoficjalnych informacji) 17,5 milionów euro wrocławski biznesmen Leszek Czarnecki. Spośród kilku koncepcji, przewidujących m.in. podwyższenie \"Poltegoru\" i jego gruntowną renowację, nowy właściciel zdecydował się wybrać zburzenie budynku (planowane na marzec 2007) i postawienie na jego miejscu całkowicie nowego wieżowca, znacznie wyższego od dotychczasowego. Od wiosny 2006 trwają prace ziemne w otoczeniu \"Poltegoru\", przygotowujące teren pod budowę nowego obiektu - Sky Tower.


Nazwa wieżowca wywodzi się od nazwy firmy Poltegor (akronim od \"Polska Technika Górnicza\"), zajmującej się projektowaniem inwestycji w górnictwie, która dysponowała całym biurowcem w latach 70. i 80., a później zajmowała znaczną jego część na swoją siedzibę

Zródło: http://wroclaw.hydral.com.pl/000250,obiekt.html

Chcial bym , zebyscie komentowali ten budynek , ktory dalej , chociaz juz krótko , jest symbolem wieżowców wroclawia (skromnie ale zawsze) , moim zdaniem chodz mały, jest ładny w swoim wyglądzie. Komentujecie i mowcie :D Eloo

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Macie Pare Fot Więcej.
WTC Theory....
mrufka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 16/05/2007 21:43:44

Post autor: mrufka »

Witam!

Rzeczywiście Poltegor jest jednym z najbardziej charakterystycznych biurowców Wrocławia. Wydaje mi się jednak, że idea stworzenia centrum biznesowego bogatego w pokaźnej wielkości nowoczesne wieżowce jest jak najbardziej słuszna. Wreszcie ktoś o tym pomyślał. W końcu Wrocław to jedno z najprężniej rozwijających się miast Polski, a stworzenie swego rodzaju "Wall Streat" na ulicy Powstańców Śląskich to bardzo dobry pomysł.
Awatar użytkownika
tympanon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 03/07/2007 15:07:46

Post autor: tympanon »

Coś mi tu nie gra. Wieżowiec wybudowano w 1982 roku, a Polska Technika Górnicza dysponowała całym biurowcem w latach 70. i 80. Czy to możliwe?
Awatar użytkownika
Aston
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 09/11/2006 21:02:05
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Aston »

Jak dla mnie prawdziwy przykład PRL-owskiego brzydactwa.To moje zdanie.
marika55
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 03/04/2016 22:16:12

Re:

Post autor: marika55 »

Aston pisze:Jak dla mnie prawdziwy przykład PRL-owskiego brzydactwa.To moje zdanie.
Niestety czasem te najbardziej znane budowle, te z którymi kojarzymy miasto nie są zbyt udane. Zdarza się i tak :(
Awatar użytkownika
arkiss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 08/11/2017 15:27:43

Re: Poltegor Center- Wrocław

Post autor: arkiss »

Super :) Dzięki wielkie za sprawdzone informacje ;) Jestem pewien, że mi się one przydadzą :)
Ważne są nie ramy, ale to, co się w nich znajduje.
ODPOWIEDZ