Orco Tower Warszawa

Dyskusje na temat wszystkiego co związane ze znanymi budowlami lub architekturą miejską.
gucio1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27/05/2008 23:58:55

Orco Tower Warszawa

Post autor: gucio1 »

Witam, mam wielką prośbę do osób posiadających informacje na temat orco tower, chodzi mi o cechy stylowe, estetyczne, ogólna prezentacja na temat tego budynku, jakieś plany konstrukcyjne itp. proszę o pilna pomoc, dzieki z góry wszsytkim ( trochę to nie na czasie ale bardzo mi potrzebne jest :wink: )
Awatar użytkownika
Bobo_wwo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 07/06/2007 19:10:57
Lokalizacja: W-wo

Post autor: Bobo_wwo »

gucio1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27/05/2008 23:58:55

Post autor: gucio1 »

chodzi mi raczej o ten stary budynek fim tower ( obecnie orco tower) dawna siedziba plusa
Awatar użytkownika
Bobo_wwo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 07/06/2007 19:10:57
Lokalizacja: W-wo

Post autor: Bobo_wwo »

Fim Tower
Podstawowe dane:
Całkowita wysokość: 115 m
Ilość kondygnacji: 27
Rok zbudowania: 1996
Projektanci: Lorenzo Martinoia, Jacek Sokalski, Amadeo Strada
Lokalizacja: Al. Jerozolimskie 81

Budynek FIM Tower, znajdujący się na rogu ulicy Chałubińskiego i Alei Jerozolimskich był budowany przez włoskiego inwestora w latach 1992-96. Ma 27 kondygnacji i 115 metrów wysokości. Jego wnętrze wypełniają głównie biura, zajmują one powierzchnię około 15 tysięcy metrów kwadratowych. Wynajmuje je wiele znanych firm, swoją siedzibę ma tu na przykład Polkomtel Plus GSM. Wieżowiec posiada podobno najnowocześniejszy sprzęt łącznościowy w stolicy. Ponadto, jak każdy nowoczesny budynek posiada oczywiście klimatyzację i wszystkie niezbędne systemy bezpieczeństwa. Komunikację między piętrami zapewnia 5 szybkich wind.

FIM Tower jest budowlą o dość nietypowej architekturze i kolorystyce. Jego bryła, zbudowana z płaszczyzn łączących się ze sobą pod rozmaitymi kątami, może kojarzyć się z kryształem. Można też jednak odnieść wrażenie, jakby część budynku została 'wygryziona'. Kolorystyka budynku, połączenie barwy granatowej z różowo-pomarańczową, zdecydowanie wyróżnia go od okolicznej zabudowy. Budynek wzbudza liczne kontrowersje. Kilka lat temu w rankingu Gazety Wyborczej został uznany za jeden z trzynastu najbrzydszych budynków stolicy. W czasie jego budowy miały miejsce protesty mieszkańców sąsiadujących z nim bloków. W ich skutek nie powstała część budynku, mająca się znajdować najbliżej skrzyżowania.

24 maja 1998 roku mieszkańcy Śródmieścia mogli oglądać niecodzienne wydarzenie. Transportowy śmigłowiec Mi-8 przeniósł wtedy na dach FIM Towera dwie około tonowe skrzynie z antenami. Mimo, że zadanie pilotów było wyjątkowo trudne (musieli ustawić skrzynie na niewielkiej nadbudówce na dachu wieżowca) udało im się je wykonać w zaledwie 15 minut.

W ostatnim czasie FIM Tower został kupiony przez luksemburską firmę Orco (tą samą, która planuje budowę wieżowca przy ulicy Złotej, w miejscu biurowca City Center). Nowy właściciel podjął decyzję o modernizacji wieżowca. Ma się ona rozpocząć w kwietniu, a zakończyć w lipcu 2007. Oprócz remontu wnętrz ma zostać dokonana także zmiana elewacji: pomarańczowo-granatowa ma zostać zastąpiona przez znacznie ładniejszą, jednolitą ciemnoniebieską. Poniżej kilka wizualizacji budynku po zmianach.
Obrazek
Obrazek
marika55
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 03/04/2016 22:16:12

Re: Orco Tower Warszawa

Post autor: marika55 »

:D To jest świetne forum. Architektura to mój konik.
Awatar użytkownika
arkiss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 08/11/2017 15:27:43

Re: Orco Tower Warszawa

Post autor: arkiss »

Niestety, ale ja się na tym kompletnie nie znam. Dlatego też w ogóle nie jestem w stanie pomóc w tym obszarze tematycznym...
Ważne są nie ramy, ale to, co się w nich znajduje.
Awatar użytkownika
DesmondLycle
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 03/07/2021 18:13:32
Lokalizacja: Zimbabwe

-

Post autor: DesmondLycle »

Ja tam tylko na chwilę zajrzałem, bo wali po oczach, ale lampa wyglądała na olbrzymią i aż mnie to zaskoczyło, nie mam niestety PU-15 i tylu lamp, żeby to sprawdzić - kto może?
ODPOWIEDZ